تاریخ : شنبه, ۱ مهر , ۱۴۰۲ 9 ربيع أول 1445 Saturday, 23 September , 2023
1
بررسی تحولات سقوط کابل به دست طالبان:

فرار اشرف غنی از افغانستان/ ورود طالبان به کاخ ریاست جمهوری / دولت موقت در کار نیست

اشرف غنی رئیس جمهوری، امروز از افغانستان به مقصد نامشخصی فرار کرد.

عصرایران – جمعی از رهبران طالبان با ورود به کاخ ریاست جمهوری افغانستان در کابل، کاخ را تحویل گرفتند و حضور در راس قدرت در این کشور را اعلام کردند.

آنها کاخ را از منشی و محافظ شخصی اشرف غنی رئیس جمهور سرنگون شده افغانستان تحویل گرفتند.

اشرف غنی رئیس جمهوری، امروز از افغانستان به مقصد نامشخصی فرار کرد.

هیات طالبان در کاخ ریاست جمهوری، پرچم های “جمهوری اسلامی افغانستان” را برچیدند و پرچم “امارت اسلامی افغانستان” را جایگزین کردند.

خبرهای قبلی

در بعداز ظهر یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ملا برادر، رهبر طالبان با وساطت کرزای و عبدالله عبدالله وارد فرودگاه کابل شد. نیروهای طالبان به دستور رهبر این گروه در دروازه‌های کابل مستقر شده اند و شهر به شدت ملتهب است. طالبان در بیانیه ای اعلام کرد به نیروهای خود دستور داده به زور وارد شهر کابل نشوند، آنها قصد انتقام ندارند و همه مقامات کابل ایمن خواهند بود. با این حال اخباری از آماده شدن هواپیمای ریاست جمهوری برای انتقال اشرف غنی از کابل گزارش شده است.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری خامه پرس به نقل از منابع خود گزارش داد که علی احمد جلالی، وزیر کشور سابق افغانستان به عنوان رئیس دولت انتقالی این کشور منصوب می شود.

گفته می شود عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی آشتی ملی در این روند میانجیگری می کند.

اسپوتنیک: غنی تا ساعات آینده استعفا می کند

گزارش هایی از تصمیم اشرف غنی ، رئیس جمهور افغانستان برای اعلام کناره گیری اش از قدرت ظرف چند ساعت آینده حکایت دارد به این ترتیب قدرت “به صورت مسالمت آمیز” به طالبان منتقل می شود.

شبکه خبری المیادین از ورود ملا برادر، رهبر طالبان به فرودگاه کابل با وساطت عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت و حامد کرزای، رئیس جمهور سابق خبر داده است.

الجزیره نیز از حضور نمایندگان طالبان برای مذاکره در کاخ ریاست جمهوری افغانستان خبر داده است.

درخواست روسیه برای نشست شورای امنیت

روسیه از درخواست این کشور برای نشست فوق‌العاده شورای امنیت درباره افغانستان خبر داد گرچه گفت که انتظار تغییر زیادی از این نشست نمی‌رود.

رویترز اوایل صبح امروز (یکشنبه) به نقل از وزارت کشور افغانستان اعلام کرد نیروهای طالبان از چند جهت وارد کابل شدند. طالبان اما اعلام کرد دستور داده شده تا نیروهای این گروه در دروازه پایتخت کابل بایستند و سعی نکنند با زور وارد آن شوند. در حال حاضر مذاکرات در حال انجام است تا از اتمام فرایند انتقال قدرت با خیال راحت اطمینان حاصل شود.

بیانیه طالبان

این گروه در بیانیه‌ای اعلام کرد: همه مناطق کشور تحت کنترل امارت اسلامی است، اما از آنجا که پایتخت، کابل، شهری بزرگ و پرجمعیت است، مجاهدین امارت اسلامی قصد ندارند با زور یا جنگ وارد شهر شوند.

در ادامه این بیانیه آمده است که “مذاکرات در حال انجام است تا اطمینان حاصل شود که روند انتقالی با خیال راحت و بدون هیچ گونه خدشه‌ای به جان و مال ساکنان کابل انجام می‌شود.”

سخنگوی طالبان: مقامات کشور فرار نکنند و در کشور بمانند

طالبان اعلام کرده اجازه خروج امن به افرادی که خواهان خروج هستند از کابل را داده و از زنان خواسته به جاهای امن بروند. طالبان می گوید که خارجی ها می توانند از کابل خارج شوند در غیر این صورت باید اقامت خود را ثبت کنند.

یک مقام طالبان به رویترز گفت: “ما نمی خواهیم که یک غیرنظامی بی گناه افغان در زمان مسئولیت ما مجروح یا کشته شود ، اما آتش بس اعلام نکرده‌ایم”.

طالبان کنترل دانشگاه کابل در غرب پایتخت را در دست گرفته و پرچم‌های خود را در منطقه کوتا سینکی برافراشته است.

گفتگوی غنی با خلیلزاد و نمایندگان ناتو

اشرف غنی با شماری از مقامات بلندپایه ناتو و زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان گفتگو کرد.

استقرار هواپیما برای انتقال غنی

المیادین  از دیده شدن هواپیمای ریاست جمهوری که به نظر می‌رسد برای انتقال غنی است خبر داده، همچنین اخباری از درگیری در مرکز صدا و سیمای افغانستان در کابل گزارش شده است.

الجزیره نیز گزارش داد: رییس پارلمان و شماری از رهبران احزاب سیاسی کابل را به مقصد پاکستان ترک کردند.

پاکستان نیز مرزهای خود با افغانستان را بسته است.

حضور طالبان در کابل در روز انتقال قدرت

ادامه کار سفارت روسیه در کابل

روسیه اعلام کرد سفارت این کشور در کابل باز بوده و کار خود را انجام می دهد. وزارت خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: طالبان نه تنها برای سفارت روسیه ، بلکه برای مأموریت های دیپلماتیک سایر کشورها تضمین امنیت داده است.

سخنگوی طالبان در توییتی از تسلط این گروه بر شهر “میدان شهر” مرکز استان “میدان وردک”در ۴۰ کیلومتری غرب کابل خبر داد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییت خود نوشته است: شهر میدان شهر مرکز ولایت میدان وردک نیز فتح گردید.

سقوط جلال آباد

طالبان امروز (یکشنبه) جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهاردر شرق افغانستان را تصرف کردند. با سقوط جلال‌آباد تنها کابل در اختیار دولت اشرف غنی باقی مانده است.

جلال آباد، واقع در قسمت شرقی افغانستان، یکی از دو شهر بزرگ کشور بود که کنترل آن هنوز تحت اختیار دولت افغانستان باقی مانده بود.

یک قانونگذار افغان به آسوشیتدپرس گفت که طالبان پس از مذاکره با بزرگان در مورد تسلیم، شهر را تصرف کردند. احمد ولی، ساکن این شهر، به خبرگزاری فرانسه گفت: ما امروز صبح با پرچم‌های سفید طالبان در سراسر شهر بیدار شدیم. آنها بدون جنگ وارد شدند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در توئیتر ویدئویی را به اشتراک گذاشت و در توضیحات نوشت: “استقبال ساکنان جلال آباد از مجاهدین” 

جلال آباد یکی از دو شهر بزرگی بود که در کنار پایتخت کابل، تحت کنترل دولت افغانستان باقی مانده بود. مرکز استان ننگرهار در ۱۱۸ کیلومتری کابل قرار دارد. گزارش‌های مختلف اطلاعاتی آمریکا حاکی از آن است که طالبان می‌تواند پایتخت را در چند هفته آینده تصرف کند.

همچنین طالبان ادعا کرده که ولایت دایکندی در مرکز افغانستان را نیز تصرف کرده‌اند

افزایش حملات طالبان در افغانستان پس از خروج آمریکا از این کشور صورت گرفت و پیشروی سریع شبه نظامیان باعث شد واشنگتن در اوایل هفته اعزام مجدد حدود ۳۰۰۰ سرباز را اعلام کرد و جو بایدن، رئیس جمهور، در بیانیه ای شنبه آن را به ۵۰۰۰ نفر افزایش داد.

ایالات متحده به همراه چند کشور دیگر از جمله انگلستان، دانمارک، نروژ و کانادا اعلام کردند که نیروهای دیپلماتیک خود را از افغانستان خارج می‌کنند.

هشدار آمریکا به طالبان

رئیس جمهو آمریکا به طالبان هشدار داد تا مانع این ماموریت نشود و گفت: به نمایندگان طالبان در دوحه گفته‌ایم هر گونه اقدامی که ماموریت و نیروهای ما را در خطر قرار دهد با واکنش “سریع و شدید” آمریکا روبرو خواهد شد.

لندن به حضور دیپلماتیک در افغانستان پایان می دهد

ساندی تایمز به نقل از منابع ناشناس نوشت: انگلیس سفیر خود را از افغانستان خارج کرده و به حضور دیپلماتیک خود در این کشور پایان خواهد داد.

تخلیه سفارت در حال انجام است زیرا لندن بیم آن دارد که طالبان ظرف چند روز آینده کابل را تصرف کنند.

طالبان: اغلب شهرها بدون جنگ تسلیم ما شدند

سخنگوی طالبان در سخنانی گفت که بیشتر شهرهای افغانستان بدون جنگ و درگیری تسلیم این گروه شده‌اند.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در گفت وگو با عربی۲۱ اظهار کرد که گسترش نفوذ این گروه طی چند روز گذشته در افغانستان عمدتاً بدون جنگ صورت گرفت.

وی اخبار منتشر شده درباره کشته شدن شمار زیادی از نیروهای طالبان در جریان تسلط بر شهرهای مختلف و مراکز ولایت‌ها را تکذیب کرد.

سی بی اس: سفارت آمریکا در کابل در ۳۶ ساعت آینده تخلیه می‌شود

منابع امنیتی و دیپلماتیک به سی بی اس نیوز گفته اند، سفارت آمریکا طی ۳۶ ساعت آینده به طور کامل تخلیه خواهد شد و پرسنل آن به جز چند نیروی کلید از افغانستان خارج می شوند. این در حالی است که یک مقام دفاعی آمریکا گفت که طالبان در چند روز آینده کنترل شهر چهار میلیون نفری کابل را در اختیار خواهند گرفت.

 ارتش آمریکا هزاران سرباز را برای تامین امنیت انتقال کارکنان وزارت خارجه آن کشور در سفارت ایالات متحده، به کابل فرستاده است.

کسانی که در سفارت آمریکا می‌مانند، ماموران ویژه‌ دایره خدمات دیپلماتیک و امنیتی وزارت خارجه آمریکا و تصمیم‌گیرندگان ارشد، از جمله سفیر هستند. مهندسان امنیتی نیز برای تداوم امر معدوم‌سازی کامپیوترهای حاوی اطلاعات حساس، پایین کشیدن دوربین‌ها، و نیز برچیدن سیستم آژیر خطر از سفارت در آنجا باقی می‌مانند.

بقیه کارکنان سفارت و نیز پیمانکاران محلی و خانواده‌هاشان که در انتظار ویزای ویژه مهاجرت آمریکا هستند، به فرودگاه کابل منتقل می‌شوند. قرار است در هواپیمایی در فرودگاه کابل، یک دفتر موقت اضطراری برای صدور ویزا و هماهنگی فرایند تخلیه برپا شود.

آمریکا از طالبان خواسته به سفارتش در کابل کاری نداشته باشد

سه مقام آمریکایی گفتند، مذاکره‌کنندگان واشنگتن در تلاش هستند تا از طالبان تضمین بگیرند که اگر این گروه شبه‌نظامی دولت افغانستان را گرفت و اگر می‌خواهد که بعدا کمک خارجی دریافت کند، نباید به سفارت آمریکا در کابل حمله‌ور شود.

هدف از این مذاکرات به رهبری زلمای خلیلزاد، نماینده ارشد آمریکا در امور افغانستان این است که تخلیه کامل سفارتخانه آمریکا همزمان با سقوط سریع شهرها در افغانستان به تاخیر بیفتد.  

هجوم مردم به بانک‌ها در کابل

با ادامۀ اوضاع نابسامان و پیشروی های طالبان در افغانستان و سقوط ارزش پول افغانی در برابر ارزهای خارجی به‌ویژه دلار، مردم به بانک های کابل هجوم برده اند تا پول های خود را از بانک خارج کنند.

ارزش دلار در بازار کابل روز شنبه به ۸۷ افغانی رسید

وضعیت کابل در آستانه انتقال قدرت به طالبان/ساکنان شهر یا به دنبال خروج از پایتخت هستند یا بازگشت سریع به منازل

لینک ویدئو: کلیک کنید

سرپرست وزارت داخله افغانستان: به کابل حمله نمی‌شود، قدرت مسالمت آمیز منتقل می‌شود

عبدالستار میرزکوال، سرپرست وزارت داخله افغانستان در یک ویدئو اعلام کرد که «به شهر کابل حمله نمی‌شود و انتقال قدرت به شکل مسالمت آمیز صورت می‌گیرد.»

به گزارش یورو نیوز، نیروهای طالبان از حدود ۱۰ روز پیش حملات خود را به مراکز ولایت‌های افغانستان شدت بخشیدند و ابتدا با تصرف زرنج مرکز ولایت نیمروز نخستین مرکز ولایت را تصرف کردند و به سرعت اکثر شهرهای مهم را در اختیار گرفتند.

پنتاگون شب گذشته اعلام کرد که گروه جدیدی از سربازان ایالات متحده به منظور تامین امنیت تخلیه هزاران آمریکایی و افغان وارد کابل شده‌اند. وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد که این سربازان به عملیات تخلیه پرسنل دیپلماتیک آمریکا و افغان‌هایی که برای ایالات متحده کار کرده‌اند کمک خواهند کرد.

مردم کابل می‌گویند ‘هرگز تا این حد نگران نبوده اند’ 

خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل از حال و هوای شهر می‌گوید: بسیاری از مغازه‌ها و بازارها بسته هستند و برخی مردم می‌گویند “هرگز تا این حد نگران نبوده اند”.

برخی از دفاتر دولتی نیز بسته شده اند و برخی افراد ارتش و پلیس وظیفه خود را ترک کرده اند. صدای تیراندازی‌ها در برخی مناطق شهر شنیده شده است، اما منبع آن مشخص نیست. شایعاتی مبنی بر هجوم شبه نظامیان طالبان به کابل منتشر شده است. با این حال، سخنگوی طالبان می‌گوید به جنگجویان این گروه گفته شده است که در دروازه‌های شهر بمانند و وارد کابل نشوند. 

رویترز: علی احمد جلالی رئیس دولت انتقالی افغانستان شد

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد علی احمد جلالی، وزیر کشور سابق افغانستان به عنوان رئیس دولت انتقالی انتخاب شده است.

طالبان گفته بیمارستان‌ها و اورژانس و امدادرسانی می‌توانند به فعالیت خودشان ادامه دهند و نیروهای امنیتی به منازل خود بازگردند.

طالبان: زنان مجازند بیرون بروند

رویترز به نقل از سخنگوی طالبان گفت زنان مجاز به بیرون رفتن از خانه بدون مرد هستند.

پایگاه هوایی بگرام در کنترل طالبان

در همین حال یک مقام افغان گفتند که نیروهای دولتی پایگاه هوایی بگرام را تسلیم طالبان کردند. این پایگاه محل نگهداری ۵۰۰۰ زندانی از جمله نیروهای طالبان و داعش است.

درویش رئوفی، رئیس بخش بگرام امروز یکشنبه گفت که با این واگذاری یکی از پایگاه هایی که زمانی تحت کنترل آمریکا بود، در دست شبه‌نظامیان قرار گرفت.

پایگاه هوایی بگرام ماه گذشته توسط نیروهای آمریکایی به ارتش افغانستان واگذار شده بود . این تأسیسات در شمال کابل قرار دارد و از سال ۲۰۰۱ پایگاه اصلی نظامی ایالات متحده بوده است. پرسنل نظامی ایالات متحده و نیروهای ائتلاف در ۲ ژوئیه طبق توافق بر سر خروج نیروها ، پایگاه هوایی را ترک کردند.

شبه نظامیان همچنین زندانیان را از زندان محلی آزاد کردند. در همین حال ، رسانه ها گزارش دادند که مقامات بگرام پایگاه هوایی را به طالبان واگذار کردند.

مقامات عالی رتبه در انتظار خروج از کابل

سی ان ان در گزارشی اعلام کرد چند مقام عالی رتبه ، از جمله مشاوران رئیس جمهور غنی ، در فرودگاه کابل منتظر خروج هستند.

الجزیره نیز از حضور نمایندگان طالبان برای مذاکره در کاخ ریاست جمهوری افغانستان خبر داده است.

طالبان: رسانه ها اجازه انتقاد دارند

سخنگوی طالبان گفت: به رسانه ها اجازه داده می شود از هر کسی که بخواهند انتقاد کنند بدون اینکه تشهیر (رسوا) کنند.

رسانه ها: اشرف غنی استعفا کرد

برخی رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که رئیس‌جمهوری افغانستان از سمت خود کناره‌گیری کرد.
به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، برخی رسانه‌ها گزارش کردند که «اشرف غنی»، رئیس‌جمهوری افغانستان از سمت خود کناره‌گیری کرد.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که شبه‌نظامیان طالبان وارد کابل شده‌اند.

آزادی زندانیان پلچرخی

صدها تن از زندانیان پلچرخی افغانستان که به دست طالبان آزاد شدند به صورت گروهی در حال ورود به کابل هستند.

خروج غنی از افغانستان

یک مقام رسمی افغانستان می‌گوید “اشرف غنی” رئیس جمهور افغانستان کابل پایتخت این کشور را به مقصد تاجیکستان ترک کرده است.

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد وزارت داخله افغانستان گفت غنی عازم تاجیکستان شده است. دفتر ریاست جمهوری افغانستان به دلایل امنیتی چیزی در باره تحرکات غنی نگفت.

یک نماینده طالبان گفت که این گروه در حال بررسی مکان غنی است.

همزمان “عبدالله عبدالله” رئیس شورای عالی مصالحه ملی، با نشر ویدیویی در توییتر خود از آقای غنی با عنوان “رئیس جمهور پیشین” یاد کرد و گفت از کشور خارج شده است.

لینک ویدئو: کلیک کنید

طالبان به کاخ ریاست جمهوری در کابل رسید

خبرگزاری رویترز به نقل از فرماندهان طالبان گزارش داد که مبارزان طالبان وارد کاخ ریاست جمهوری افغانستان شدند.

خبرگزاری رویترز همچنین به نقل از دو منبع آگاه طالبان گزارش داد که دولت انتقالی در افغانستان وجود نخواهد داشت و طالبان انتظار انتقال قدرت کامل را دارد.

حاکد کرزای:

– اشرف غنی و مسوولان خارج شدند

– بعد از خروج اشرف غنی و مسوولان و برای جلوگيري از بروز هرج و مرج کمیته ای برای انتقال مسالمت آمیز قدرت ایجاد شد

– کمیته متشکل عبدالله عبدالله، حامد کرزای و حكمتيار است

طالبان در ارگ ریاست جمهوری در کابل 

طالبان که امروز یکشنبه ۱۵ اوت پس از فرار محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان از این کشور، وارد کابل شدند، اکنون به ارگ ریاست جمهوری رسیدند.

لینک کوتاه : www.ahwazjournal.com/?p=2366

لینک کوتاه : https://www.ahwazjournal.com/?p=2366

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

اهواز ژورنال

اخبار لحظه‌ای را با ما دنبال کنید

عضویت در تلگرام بستن صفحه