تاریخ : چهارشنبه, ۱۲ مهر , ۱۴۰۲ 20 ربيع أول 1445 Wednesday, 4 October , 2023
1

آیت‌الله رشاد؛ طب سنتی کار حوزویان نیست/ چهار تا طلبه می‌گویند ما واکسن نمی‌زنیم!

با نهایت تأسف، شاهد انحراف در بین برخی طلاب و استادان هستیم و آن پرداختن به اهدافی است که رسالت ما نیست؛ یک معمم را پیدا می‌کنیم که طب سنتی به راه‌ انداخته است و می‌گوید خاصیت فلان گیاه این است که اگر چشم درد کرد این گیاه را بخور، آیا کار ما این است؟

رئیس شورای سیاستگذاری حوزه تهران ضمن انتقاد از کم‌کاری حوزه در امر سلامت معنوی، گفت: شاهد انحراف برخی طلاب و استادان هستیم و آن پرداختن به کارهایی چون طب سنتی است که رسالت ما نیست.

به گزارش ایکنا، علی‌اکبر رشاد، چهارشنبه ۱۰ شهریورماه در مراسم افتتاحیه سال تحصیلی جدید حوزه علمیه تهران که به صورت مجازی برگزار شد با بیان اینکه تولید و کسب معرفت و انتقال آن به مردم دو وظیفه اصلی روحانیت است، گفت: وقتی بتوانیم از پوسته عالم ملک وارد هسته ملکوت عالم شویم، آنگاه معرفت و رؤیت پیدا کرده‌ایم که نتیجه آن یقین است؛ تا زمانی که انسان گرفتار ماده و ملک است، یقین حاصل نمی‌شود و هرچه هست ظن است. آنچه در حوزه باید مطالعه شود ملکوت عالم است و در دانشگاه ملک عالم مورد تحقیق است؛ همه چیز عالم اعم از انسان و حیوانات و اشیاء وجود ملکی و ملکوتی دارند؛ ممکن است ملکوت برخی از ما شبیه حیوانات درنده باشد، گرچه ملکمان در هیئت یک انسان است.

رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران تصریح کرد: تربت سیدالشهدا(ع) هم ملکوت خاصی دارد، وگرنه خاک تربت ماده‌ای متفاوت از سایر خاک‌ها ندارد؛ قدرت ملکوتی آن تربت است که بزرگی مانند آیت‌الله بروجردی در شرف نابینایی از تربت استفاده می‌کند و شفا می‌یابد، به گونه‌ای که تا پایان عمر از عینک هم استفاده نمی‌کند. این ویژگی فقط برای تربت امام حسین(ع) بیان شده و در مورد پیامبر(ص) و سایر ائمه(ع) هم مصداق ندارد. زمان و مکان هم ملکوت دارد و شب قدر به لحاظ مادی با سایر شب‌ها فرقی ندارد، ولی چیزی در شب قدر است که با بیش از هزار ماه برابری دارد و این ماه‌ها هم شاید زمان اخروی باشد نه دنیوی. ما باید متناسب با چنین رؤیت و یقینی در معیشت و علم عمل کنیم.

وی با تاکید بر کسب معنویت در حوزه، گفت: بنده عرفان را قبول دارم و تدریس می‌کنم، ولی وقتی که گمگشتگی‌ عارفانی چون ابن عربی را می‌بینیم، پی می‌بریم که عارفان هم نیاز به راهبر دارند ولی معنویت امر دیگری نسبت به عرفان است؛ معنویت از کتاب و سنت گرفته می‌شود که همان عرفان اهل بیتی(ع) است.

معنویت نظری و فضایی نیست

رشاد با اشاره به اینکه معنویت هم صرفا یک مشت نظریات و مطالب فضایی نیست، افزود: معنویت باید با عمل پیوند بخورد، یعنی اگر معتقدیم عالمءف معنا و ملکوتی دارد، رفتار ما هم متناسب با آن تغییر خواهد کرد و آن وقت با یک فتوا و یک سطر دنیا را تکان خواهیم داد؛ همان طور که یک فتوای میرزای شیرازی انگلیس را متزلزل می‌کند و یک فتوا و کلام امام در دنیا مؤثر واقع ‌شد. تأثیر کلام امام(ره) به خاطر شخصیت محبوب مردمی و رهبری جمهوری اسلامی نیست، بلکه به دلیل ملکوت شخصیت ایشان است و ما طلاب باید این‌طور باشیم و مردم را این‌طور تربیت کنیم.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه من اعتراف و عذرخواهی به درگاه خداوند می‌کنم که درباره معنویت کوتاهی کرده‌ام، اظهار کرد: ما طلاب کوتاه آمدیم و مقصر هستیم، ما کمتر به معنویت جامعه می‌پردازیم؛ اهل منبر و خطابه و مدیریت و قضاوت کم‌کاری می‌کنند و باید از مسئله اصلی، که فراخوان جامعه به معنویت است، غافل نشویم. بعد از انقلاب به اخلاق معنوی کمتر پرداختیم. من منکر اخلاق عقلی و فلسفی و روایی نیستم، ولی اخلاق معنوی کارساز است. اخلاقی که از ملکوت انسان بجوشد، قلب‌ها را دگرگون و کسانی را تربیت می‌کند که منشأ انقلاب می‌شوند. دروس فقهی امام، انقلاب ایجاد نکرد، بلکه دروس اخلاقی بود که افراد را متحول کرد. امام بنیانگذار فلسفه فقه است، ولی قبل از آن فلسفه معنویت و معرفت معنوی ایشان سرمایه اصلی او بود که دل‌ها را عاشق و احیا کرد؛ کجای تاریخ سراغ داریم که یک پیر ۸۰ ساله میلیون‌ها دل را شیفته خود ‌کند و میلیون‌ها جوان برای فرمایش او جان می‌دهند. این دل‌ها با معنویت امام خریده شد نه با فرمان سیاسی او.

حوزه در زمینه معنویت کم‌کاری کرده است

رشاد با ذکر اینکه تکلیف اول ما معنویت است و زمانی که معنویت تحقق یابد، سلامت معنوی هم ایجاد خواهد شد، گفت: خود ما هم گاهی با ملکوت عالم ارتباط داریم و در حد محدود درک می‌کنیم ولی کافی نیست و باید مضبوط زندگی و فکر کنیم تا به رؤیت درست ملکوت برسیم. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، سلامت معنوی داریم و می‌توانیم این سلامت را به مردم هم منتقل کنیم. الان سازمان بهداشت جهانی، سلامت معنوی را بعد از سلامت جسمی و روانی و اجتماعی پذیرفته است و وارد دانشگاه‌های ما هم شده و تدریس و تحقیق می‌شود و ما هم معجم‌هایی را نوشته‌ایم. راه‌اندازی رشته سلامت معنوی در دو واحد در وزارت علوم هم پذیرفته شده و قرار است آن را به عنوان رشته اجرایی کنند. البته به حوزه هم پیشنهاد شد و مورد استقبال آقای اعرافی قرار گرفت.

وی بیان کرد: تولید معرفت و معنویت سالم دینی دو وظیفه اصلی روحانیت است. چند دهه است که در دنیا انواع مکاتب معنوی، دین را کنار می‌زنند؛ در تهران ده‌ها گرایش معنوی وجود دارد که ما طلاب با آنها آشنا نیستیم که بخواهیم نقدشان کنیم؛ حوزه تهران اولین حوزه‌ای خواهد بود که جریان سلامت معنوی را ایجاد خواهد کرد و اولین کارگاه با حضور خواهران و برادران طلبه در آینده‌ای نزدیک آغاز می‌شود. در چارچوب دانشگاهی کار شروع شده است و بنده هفته‌ای یک یا دو جلسه با حضور استادان حوزه و دانشگاه دارم، ولی باید به صورت رسمی بحث سلامت معنوی در حوزه ایجاد و به یک رشته مستقل تبدیل شود؛ حوزه تهران هم اولین حوزه‌ای است که در این باره فعالیت می‌کند، زیرا تهران در آماج حملات سلسله انحرافات است.

پرداختن به طب سنتی کار حوزویان نیست

استاد حوزه علمیه تهران در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد تند از فعالیت برخی طلاب در طب سنتی، اظهار کرد: با نهایت تأسف، شاهد انحراف در بین برخی طلاب و استادان هستیم و آن پرداختن به اهدافی است که رسالت ما نیست؛ یک معمم را پیدا می‌کنیم که طب سنتی به راه‌ انداخته است و می‌گوید خاصیت فلان گیاه این است که اگر چشم درد کرد این گیاه را بخور، آیا کار ما این است؟ من در مقام انکار نیستم بلکه در مقام آسیب‌شناسی هستم. سال‌های متمادی  است که طب سنتی درجا می‌زند و اگر قرار است کار شود، نباید یک طلبه با یک ماه آموزش دیدن مغازه طب سنتی راه بیندازد.

وی افزود: چگونه می‌توان با خبر واحد بی‌سند که حجیت ندارد، به درمان مردم بپردازیم. اگر چیزی به نام طب سنتی و روایت داریم، حداقل باید در حد اطمینان عقلایی باشد. در زمان شیوع کرونا دو اتفاق افتاد، یکی آبرومندی علمای شیعه و دیگری آبروریزی علم جدید.

برخی با رفتار ناپخته حوزه را زیرسؤال می‌برند

رشاد اظهار کرد: همه مراجع و رهبری خود را تابع قوانین پزشکی دانستند و رعایت کردند. آن وقت چهار تا طلبه می‌گویند ما واکسن نمی‌زنیم و اگر بزنیم احساسات جنسیتی انسان عوض می‌شود؛ متاسفانه آبروی حوزه و علما از سوی برخی طلاب جوان با حرف‌های ناپخته آسیب می‌بیند؛ کار ما طب‌الادیان است نه طب الابدان؛ اگر کسی هم فیلسوف و هم طبیب است قضیه فرق دارد. شیخ صدوق، که شیخ المحدثین است و کلامش در معرفت برای ما حجت است، در باب الاعتقاد فی اخبار گفته است که فردی به امام(ع) در مکه مراجعه کرد و برای درمان یک بیماری دستوری خواست و ایشان فرمودند که مثلا در مکه فلان چیز را بخور. صدوق معتقد است که این حکم را نمی‌توان به سایر بلادها و افراد تعمیم داد، زیرا امام براساس طبع سائل و شهر مکه، دستور فرمودند که آن وقت یک طلبه که تازه ضرب ضربا یاد گرفته خود را طبیب معرفی می‌کند؛ شیخ صدوق می‌گوید که برخی اینها را درست کرده‌اند تا چهره دین و علمای شیعه را بد جلوه دهند.

زیارت جامعه کبیره مرامنامه شیعه است

توصیه بنده این است که معنویت به شعار نیست. بدون معنویت، معرفت حاصل نمی‌شود، مگر ممکن است طلبه‌ای نماز شب نخواند و بتواند کلام امام صادق(ع) را بفهمد. باید مطهر باشد تا بتواند قرآن بفهمد. فیزیک نیست که اگر سر کلاس هم گناه کنیم باز می‌توان یاد گرفت. از تهجد غفلت نکنید و بدانید کار خیلی سختی هم نیست.

رئیس شورای سیاستگذاری حوزه تهران گفت: آیت‌الله حسن‌زاده آملی ‌فرمودند که من تا شبِ خوب نداشته باشم روز خوب ندارم. آیت‌الله بهاءالدینی می‌فرمود که امام خمینی ممکن نبود شبی یکی دو ساعت تهجد نداشته باشد. طوری نباشد که نماز جماعت برپا شود و طلبه از آن غفلت کند و اگر خیلی عجله دارید، نماز را در مسجد بخوانید و برای حضور قلب و خلوص تمرین کنید. نکند طلبه‌ای باشد که روزی چند آیه توأم با تدبر را نخواند. نمی‌گویم روزی یک جزء و یک حزب ولی دو سه آیه توأم با تدبر بخوانید و به ائمه(ع) خصوصا به امام حسین(ع) توسل کنیم. عشق به امام حسین(ع) انسان را آدم می‌کند؛ زیارت عاشورا تولی و تبری‌نامه است؛ چنانکه زیارت جامعه کبیره مرامنامه شیعه است و خدا لعنت کند کسانی که آن را غلونامه شیعه دانستند. همچنین توصیه دیگر بنده مراقبه و محافظت از نفس است. اگر فکر گناه به ذهن خطور کند، فعل آن هم ممکن است که تحقق یابد. ذهن را مدیریت کنیم و اگر تمرین کنیم، شیطان جرئت ندارد که به سمت ذهن ما بیاید و تا وقتی که معرفت علمی و عملی و معیشتی نداشته باشیم نمی‌توانیم موفق شویم.

لینک کوتاه : https://www.ahwazjournal.com/?p=3848

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

اهواز ژورنال

اخبار لحظه‌ای را با ما دنبال کنید

عضویت در تلگرام بستن صفحه